fbpx
Blog Blog ekspercki

6 sposobów na duże zarobki za pisanie

Duże zarobki za pisanie

Copywriting może być zajęciem bardzo dobrze opłacanym, jeśli tylko umiemy słuchać rynku i potrzeb konsumentów. Kluczem jest wybór odpowiedniego gatunku, w którym będziemy się specjalizować. Oto 6 moich sposobów na duże zarobki za pisanie.

Duże zarobki za pisanie – posłuchaj o copywritingu premium

Wszystkie sposoby na zarabianie omawiam w najnowszym odcinku mojego podcastu. Zapraszam do posłuchania i przeczytania artykułu, w którym dodałam jeszcze więcej szczegółów.

Listen to “Copywriting premium. Jak zarabiać więcej za pisanie?” on Spreaker.

💰 Duże zarobki za pisanie: Teksty eksperckie 

Co to jest? 

Teksty o charakterze specjalistycznym są jednymi z najlepiej opłacanych na rynku, ponieważ spełniają kilka funkcji naraz. Po pierwsze, doskonale pozycjonują stronę (są pisane z uwzględnieniem SEO). Jednocześnie, w przeciwieństwie do “zwykłych” tekstów pod SEO zawierają dużą dawkę wartości merytorycznej – są pisane z doświadczenia, zawierają źródła i fakty. W ten sposób budują duże zaufanie do marki czy specjalisty/tki. 

Teksty eksperckie świetnie budują marki premium lub marki osobiste, gdzie sprzedawane są produkty z wysoką marżą. Nie liczy się tam bowiem szybka i najtańsza transakcja, a wybór osoby czy firmy, która daną, cenną rzecz wykona najlepiej. Blogi eksperckie mogą reprezentować więc specjalistów i specjalistki od nieruchomości, prawa czy finansów, ale także liderów i liderki, którzy np. uczą innych. 

Teksty specjalistyczne mogą pojawiać się na blogach, ale też w magazynach, czy w postaci tekstów sponsorowanych. Można pomagać specjalistom i specjalistkom tworzyć np. autorskie e-booki, przemówienia, materiały e-learningowe, wystąpienia publiczne. 

Jak takie treści mogą pracować? Zobacz mój artykuł: Ile zarabia blog eksperta. 5 strategii prosto z Polski.

Ile możesz zarobić? 

Za tekst ekspercki możesz liczyć od 80 zł netto za 1000 znaków ze spacjami. Jeśli publikujesz taki tekst na blogu, powinien on mieć długość ok. 5000 zzs. W tym przypadku za tekst otrzymasz wynagrodzenie 400 zł netto.       

Jak zacząć? 

Jeśli ta forma jest dla Ciebie całkowicie nowa możesz poznać tajniki współpracy i przygotowywania takich treści na moim darmowym kursie Teksty eksperckie. Świetnie wprowadza on w tematykę i pokazuje cały proces współpracy. 

Jeśli chcesz pogłębić wiedzę, uzyskać certyfikat i przyjrzeć się w szczegółach tego typu treściom – zapraszam na mój kurs Blog ekspercki (3. edycja w sprzedaży od 28 kwietnia do 12 maja). 

💰 Duże zarobki za pisanie: Kreacja nazw (naming)

Co to jest? 

Kreacja nazwy czyli naming to stworzenie nazwy dla produktu, działalności gospodarczej czy projektu. Często samej nazwie składającej się z kilku słów towarzyszy tzw. claim, czyli dopowiedzenie, slogan marki. Możemy do nazwy dodawać też dokumenty strategiczne marki takie jak brand language

O tym, jak w szczegółach wygląda taka kreacja możesz przeczytać i posłuchać na moim blogu: Młyn na skraju lasu. Jak powstała ta nazwa?

Ile możesz zarobić? 

Nazwy sprzedajemy wraz z autorskimi prawami majątkowymi. Z tego powodu też możemy liczyć za nie solidne pieniądze, podobnie jak za logo. Przeciętna stawka wynagrodzenia za kreację nazwy wynosi od 2000 zł netto dla nazwy funkcjonującej na rynku polskim.  

Jak zacząć?

Po pierwsze, warto dowiedzieć się, jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę kreując nazwę. Koniecznie trzeba poznać bazy (polskie i zagraniczne), w których możemy sprawdzić, czy wymyślona przez nas nazwa nie jest zastrzeżona. 

Można zacząć od budowania portfolio dla pojedynczej branży (np. beauty) i zaproponować markom stworzenie nazwy za niższą stawkę (np. 300 zł). Zawsze jednak należy podpisać umowę, ponieważ firma musi kupić autorskie prawa majątkowe i musi to być udokumentowane.     

💰 Duże zarobki za pisanie: projektowanie treści 

Co to jest? 

Projektowanie treści (UX writing) to praca nad słowami w przestrzeni interfejsu – stron i aplikacji. Wymaga trochę innych umiejętności niż typowy copywriting, bo często w ogóle nie jest związana z pisaniem tekstów o charakterze sprzedażowym. W tekstach tworzonych do interfejsu liczy się przejrzystość, jasność, umiejętność pisania prostym językiem zorientowanym na użytkownika. 

Więcej o tego typu pracy i tekstach przeczytasz w moich artykułach i wywiadach: 

Ile możesz zarobić? 

Projektant/ka treści pracujący/a jako freelancer/ka może liczyć stawkę godzinową zbliżoną do prac osób związanych z projektowaniem interfejsu (UX designer, UX researcher), w okolicach 120-150 zł netto za godzinę pracy. Tak może wyglądać wynagrodzenie na rynku polskim. 

Kiedy projektujemy treści na rynek zagraniczny UX writerzy to jedna z bardzo dobrze opłacanych profesji w branży IT. Stawki możesz poznać na stronie prezentującej oferty pracy – Working in Content. Np. działająca w Polsce firma Ramp oferuje obecnie (kwiecień 2022) dla UX writera wynagrodzenie w wysokości 20-28 tys. miesięczne. 

Jak zacząć?

Warto zacząć od pozyskiwania wiedzy, np. w postaci książek i poradników (ja tak zaczynałam). Uważam, że pierwszą książką, którą należy przeczytać jest publikacja Torrey Podmajersky “Strategic writing for UX”. Wymaga to jednak dobrej znajomości języka angielskiego. Można też korzystać ze szkoleń, które są organizowane w Polsce. Szkolenia te mają jednak charakter czasowy i należy wstrzelić się w czas ich organizacji. 

Dla wszystkich osób zainteresowanych UX writingiem przygotowuję duży kurs online, który ukaże się jeszcze w tym roku. Jeśli chcesz się o nim dowiedzieć pierwsza lub pierwszy – zapisz się koniecznie na mój newsletter. 

💰 Duże zarobki za pisanie: Skrypt sprzedażowy

Co to jest?

Skrypt sprzedażowy do seria tekstów napisana dla automatycznego procesu sprzedaży. Inne nazwy to: skrypt rozmowy handlowej lub skrypt rozmowy sprzedażowej. Jest to najczęściej scenariusz rozmowy przedstawiciela handlowego, który dzwoni z call center. Skrypty mogą dotyczyć także botów. Bardzo podobnym gatunkiem i często wykorzystywanym w automatycznym procesie sprzedaży jest także zbiór maili prezentujący dany produkt. 

Ile możesz zarobić?

Dobrze napisany skrypt sprzedaje automatycznie stąd, jeśli umiesz tworzyć taki gatunek, możesz określać własne, najwyższe stawki za pracę nad takim skryptem. Możesz posłużyć się specjalistyczną stawką godzinową, podobnie jak w UX writingu i obliczyć czas potrzebny na stworzenie / korektę czy testowanie skryptu za 150 zł netto za godzinę pracy. 

Jak zacząć?

Po pierwsze, poznaj dobrze gatunek i zamieść nazwę „skrypt sprzedażowy” w swojej copywriterskiej ofercie. Kiedy dostałam pierwszą propozycję, aby napisać tego typu treści, poszukujący wykonawców przyznali, że bardzo niewiele osób piszących podaje wprost, że taki gatunek zna. 

Jeśli chodzi o mailing, wiedzę można zdobyć przede wszystkim od dostawców oprogramowania do automatycznej wysyłki. Ja z chęcią oglądam webinary, które organizowane są przez ConvertKit, który obsługuje moje kursy newsletterowe. Ciekawe e-booki wydaje też FreshMail oraz Get Response. Nawet z tych lekcji można wyciągnąć wnioski dotyczące postępowania w procesie sprzedaży. Warto też szukać na zagranicznych blogach w artykułach o tematyce „sales pitch”. 

💰 Pisanie… i nie tylko: content multimedialny 

Co to jest?

Content multimedialny to najbardziej poszukiwana i najchętniej konsumowana treść internetowa. Stąd też wielu copywriterów może liczyć na duże zarobki nie tylko za pisanie tekstów, ale też tworzenie innych form, w których liczą się umiejętności pisarskie. 

Pierwsze z nich to przede wszystkim prezentacje multimedialne, w których musimy nie tylko przekazać, ale też zwizualizować treść. Kolejna rzecz to umiejętność pracy z fotografią i filmem, grafiką, opanowanie podstawowych technik montażu (aby tworzyć ciekawe posty na social media strony i blogi). Bardzo cennym kontentem multimedialnym są także quizy, ankiety (polecam narzędzie Typeform) czy scenariusze gier i filmów.  

Ile możesz zarobić? 

Content creator to bardzo ciekawy i coraz mocniej wchodzący na polski rynek zawód. Stawki są ciężkie do ocenienia, bo wszystko zależy od umiejętności i narzędzi, którymi się posługujemy oraz ilości pracy. Tworzenie bardziej zaawansowanych form niż tekst generuje koszty (sprzęt, programy, ect.). Warto pamiętać, że nasza praca będzie lepiej wyceniana niż w copywritingu, ale jednocześnie będzie wymagała zakupów i wydatków w trakcie realizacji zleceń.

Jak zacząć?

Warto poznawać bliżej narzędzia do tworzenia treści multimedialnych, takich jak aplikacja Genially, dzięki której można tworzyć niewielkie strony-wizytówki, prezentacje, quizy, czy interaktywne fotografie. Warto też poznać podstawowe zasady montażu filmów i trendów w social mediach (np. wiedzieć czym są królujące na Instagramie reels, jak montuje się filmy na Tik-Toku oraz jak wyglądają youtubowe vlogi). Należy śledzić nowe technologie takie jak np. interaktywne wideo (obecnie z ciekawością przyglądam się VideoAsk).

Duże stawki za pisanie? Zacznij od razu!

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomógł Ci wybrać formę, w której chcesz się rozwijać! Jeśli potrzebujesz, abym jakąś formę omówiła szerzej, zrobiła na ten temat kurs albo szkolenie – koniecznie napisz do mnie na adres kontakt@dobratresc.com. Możesz też zostawić swoje wrażenia w komentarzu tam, gdzie opublikowałam go w formie postu. 

Pamiętaj też o moim darmowym kursie Teksty eksperckie, który pozwoli Ci bliżej poznać jedną z form copywritingu premium.

Dobre treści?
Pobierz e-book
i subskrybuj newsletter.

    Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.

    Przenoszę komunikację marek na wyższy poziom. Projektuję ich obecność online (strony www, blogi, wideo, podcasty, prezentacje multimedialne) i uczę, jak robić to efektywnie. Pracowałam dla dużych marek: Aviva, Medicover, Bonami, ale także z mniejszych firm z branży IT (Ququplay, Cloudeamons), instytucji kultury i lokalnych przedsiębiorców.