fbpx
Blog Projektowanie treści

10 zasad prostego języka

Prosty język to styl pisania, który po prostu oszczędza czas. Jeśli chcesz pisać jasno, klarownie i przejrzyście – wystarczy, że zastosujesz 10 zasad.

Prosty język – 10 zasad – wersja filmowa


Prosty język – 10 zasad w pigułce

1. Teksty napisane prostym językiem są zrozumiałe na pierwszy rzut oka

Dzieje się tak dlatego, że posiadają tzw. hierarchię wizualną. Treść nie występuje w postaci ściany tekstu, a ma wyraźne elementy większe i mniejsze. Wskazują one wprost, co jest ważniejsze. Poza tym w tekście występują zróżnicowane formy tekstu, takie jak: cytowania, listy, wypunktowania, treści wyboldowane, czy oznaczone emotikonami.

2. Zdania nie mogą przekraczać 20 słów

Krótkie, rytmicznie napisane zdania są łatwe do przyswojenia. Mają wyraźny podział, najczęściej też nie są wielokrotnie złożone. TIP: Zdania najlepiej skraca się podczas redakcji, kiedy poprawiamy wcześniej stworzy szkic tekstowy.

3. Prosty język to uporządkowana, logiczna struktura

Najważniejszą wiadomość umieśćmy na początku, wezwanie do działania – na końcu. Stosuj zasadę: jedna myśl na jedno zdanie. W tym celu zawsze rób rewizję tekstu – redaguj, dziel zdania na krótsze.

4. Używaj czasowników w formie aktywnej

W chwili, kiedy chcesz napisać o aktualnej czynności, użyj czasowników w stronie aktywnej (Nagrywam film). Staraj się jak najmniej używać strony biernej (Film jest nagrywany). 

5. Naturalny szyk zdania w języku polskim to rzeczownik + czasownik 

Szyk przestawny w zdaniach może popsuć logikę Twoich komunikatów. Postaraj się, by zdania miały naturalną formę wypowiedzi, zaczynaj je więc od rzeczownika, a potem dodawaj czasownik.

6. Zamieniaj dłuższe słowa na krótsze

Prosty język to również krótsze słowa. Zamiast ponieważ użyj bo. Krótsze wyrazy skrócą komunikat, dzięki temu odbiorca szybciej pozna sens Twojej wypowiedzi, a sens będzie przecież taki sam.

7. Nie używaj żargonu i słów, których odbiorca może nie zrozumieć

Posługiwanie się językiem niezrozumiałym dla odbiorców, zamkniętym, pełnym nowych dla użytkowników słów… buduje mur. Jeśli jednak musisz użyć specjalistycznego słownictwa, dobre będzie stworzenie słownika, glosariusza, czy wyjaśnień w tekście. Wierz mi, że doceni to zarówno osoba, dla której słowa są nowe, jak i ta, która zna trudne wyrażenia.

8. Do rzeczy!

Przygotuj swój komunikat tak, aby był jasny i klarowny w przekazie. Napisz wprost, czego dotyczy temat. Nie stosuj „rozbiegów myśli”, asocjacji, nie otwieraj zbyt wielu kontekstów. Ten efekt – klarowności – zwykle uzyskujemy w procesie redakcji, ponieważ pozbywamy się nadmiaru informacji.

9. Wykreślaj zbędne słowa

Często zdarza nam się pisać w nadmiarze, powtarzać te same myśli i podawać je w inny sposób. Często w naszych tekstach pojawiają się parafrazy, czyli omówienia. Są też pojedyncze słowa, które nie mówią nic, a tylko zaciemniają przekaz. Warto je wykreślić.

10. Pamiętaj, co wie, a czego nie wie Twój odbiorca

Przed projektowaniem treści dobrze będzie, jeśli dowiesz się, jaką wiedzę ma użytkownik i czego aktualnie poszukuje. W trakcie pisania nie trać z oczu odbiorcy i jego potrzeb. Dzięki temu dokonasz rzeczowej selekcji informacji i zamieścisz w tekście tylko to, co jest niezbędne.  

Czy prosty język to trudny język? Spróbuj zastosować powyższe reguły i gwarantuję ci, że bardzo wiele się zmieni! 

Prosty język to pierwszy krok do nauki projektowania treści. Jeśli ten temat Cię interesuje koniecznie zajrzyj do mojego kursu online na temat UX writingu.

Przenoszę komunikację marek na wyższy poziom. Projektuję ich obecność online (strony www, blogi, wideo, podcasty, prezentacje multimedialne) i uczę, jak robić to efektywnie. Pracowałam dla dużych marek: Aviva, Medicover, Bonami, ale także z mniejszych firm z branży IT (Ququplay, Cloudeamons), instytucji kultury i lokalnych przedsiębiorców.