fbpx
Blog Blog ekspercki

Jak ulepszyć styl pisania? 7 praktycznych wskazówek

jak ulepszyć styl pisania

Pochłaniasz wpis blogowy ulubionego twórcy i marzysz o tym, żeby pisać tak jak on lub ona? Chcesz mieć lekkie pióro, żeby pisało Ci się szybciej? To możliwe! Dzisiaj wyjaśniam jak ulepszyć twój styl pisania w siedmiu prostych krokach.

1. Przejdź na wartościową dietę czytelniczą

Jak ulepszyć styl pisania? “Powiedz mi co czytasz, a powiem Ci, jak będziesz pisać” – to w dużej mierze prawdziwe zdanie! To, jakie treści konsumujemy, wpływa na nasz sposób pisania. Obecnie wiele czasu spędzamy na mediach społecznościowych, w których język jest bardzo ubogi, a wszystkie komunikaty bardzo krótkie. Zamiast przeglądać znowu Instagrama, czy Facebooka, przejdź na wartościową dietę czytelniczą. Przeczytaj beletrystykę, książkę podróżniczą, czy poradnik napisany przez osoby, których styl cię przyciąga.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, gorąco polecam książkę “Piękny styl” Pinkera Stevena. Jest to poradnik, który zawiera wiele cennych wskazówek, jak lepiej pisać i budować swoje wypowiedzi.

Więcej poleceń i inspiracji dotyczących wartościowych lektur znajdziesz na moim Instagramie.

Czego unikać? Sprawdź wszystkie profile na mediach społecznościowych, które śledzisz i zastanów się – czy chcę mówić takim językiem, jak ci twórcy? Czy są to treści, które podnoszą mnie na duchu i inspirują? Jeśli nie – bezlitośnie je usuń. Wyrzuć ze swojej diety czytelnicze fast foody i poświęć więcej czasu na zdrową żywność dla umysłu.

2. Jak ulepszyć styl pisania? Na początek kopiuj

Jak ulepszyć styl pisania? Malarze wiedzą, że jeśli chcesz nauczyć się malować, musisz najpierw spędzić wiele godzin kopiując dzieła innych artystów. W ten sposób poznajesz ich warsztat – uczysz się dobierać kolory, kłaść farbę na płótno i osiągać pożądany efekt. Z pisaniem jest podobnie. Możesz przepisać akapit z tekstu, który bardzo ci się podoba, i zastanowić się, co czyni go wyjątkowym. Potem wyobraź sobie, że jesteś swoim ulubionym twórcą i spróbuj napisać tekst dotyczący twojej niszy w jego stylu. Jest to świetne ćwiczenie na rozszerzenie zasobu słownictwa.

Czego unikać? Nie kopiuj zawsze tej samej osoby. Jeśli zaczniesz się wzorować tylko na tekstach, na przykład Ryszarda Kapuścińskiego – staniesz się jego kopią. Szybko przejmiesz po nim sposób budowania zdań, formułowania myśli i nie stworzysz niczego oryginalnego. Lepiej jest wzorować się na dwóch lub trzech twórcach i wziąć od nich to, co ci się najbardziej podoba. W ten sposób zaczniesz budować swój oryginalny głos i znajdziesz czytelników, którzy docenią twoją wyjątkowość. I bardzo ważne: kopiuj wyłącznie dla ćwiczeń, nigdy nie stosuj plagiatu i nie kradnij cudzej twórczości!

3. Zapisuj błyskotliwe myśli

Jak ulepszyć styl pisania? Pisanie jest sztuką dostrzegania tego, co się dzieje i przelewania swoich spostrzeżeń na papier. Problem pojawia się wtedy, kiedy błyskotliwa myśl przychodzi, kiedy biegniemy na spotkanie z przyjacielem i nie mamy czasu jej zapisać. Wydaje nam się, że jak wrócimy do domu, będziemy ją dalej pamiętać. Niestety, godzinę później pomysł na najlepszy artykuł 2021 roku… rozpłynął się w powietrzu. A z nim nasze marzenia o zostaniu blogerem roku.

Jest na to prosta rada – noś ze sobą mały zeszyt i zapisuj wszystkie pomysły wtedy, kiedy do ciebie przyjdą. Jeśli nie przepadasz za analogowymi rozwiązaniami, wypróbuj aplikację z notatkami w swoim telefonie. Wolisz mówić? Nagraj notatkę głosową. Jeśli masz smartwatcha, możesz ją nawet dyktować do swojego zegarka jak James Bond!

Czego unikać? Unikaj perfekcjonizmu. Na początku pewnie będziesz się bać, że twoje myśli wcale nie są aż tak błyskotliwe i po co w ogóle je zapisywać. Spokojnie. Nawet jeśli teraz wydaje ci się, że czegoś im brakuje, w przyszłości będziesz mógł / mogła jeszcze je przeformułować. A może zdarzy się coś, co sprawi, że na tę myśl spojrzysz w innym świetle? Zapisz ją. Selekcji dokonasz później.

4. Używaj metafor

Jak ulepszyć styl pisania? Metafory są rodzajem gimnastyki umysłowej. Pozwalają naszemu mózgowi połączyć cechy dwóch pojęć w jedną, zupełnie nową formę. Na przykład na początku tego artykułu zasugerowałam, żebyś przeszedł/przeszła na dietę czytelniczą. Od razu zrozumiałeś/zrozumiałaś, o co chodzi, prawda? “Czytaj wartościową literaturę” brzmiałoby bardziej jak tekst z podręcznika czy poradnika. Zastosowanie metafory sprawia, że tekst jest nie tylko lżejszy, ale i ciekawszy.

Czego unikać? Uważaj, żeby nie przemetaforyzować tekstu. Pamiętaj, że często mniej znaczy więcej. Ostrożnie postępuj z utartymi sformułowaniami, żeby nie popaść w banalność.

5. Nie pisz sam/sama

Jak ulepszyć styl pisania? Wydaje nam się, że jako twórcy powinniśmy wszystko robić sami – wpadać na genialne pomysły, pisać świetne teksty i je redagować. A tak naprawdę jesteśmy tylko ludźmi, mamy swoje problemy i czasem po wielu godzinach pracy nie widzimy już popełnianych błędów. Wtedy warto zwrócić się do kogoś, kto wskaże nam słabe i mocne (!) strony tekstu, nad którymi będziemy mogli dalej pracować.

Czego unikać? Wyposaż swojego korektora w zielony długopis. To znaczy, za każdym razem, kiedy komentuje twoją pracę, niech zacznie od wskazania pozytywnych walorów danego tekstu. Może jest w nim świetna metafora? Może jest bardzo zwięźle napisany? Każdy pozytywny komentarz motywuje do dalszej pracy, a o to w tym wszystkim chodzi!

Czy to znaczy, że masz tylko umierać z zachwytu nad danym tekstem? Absolutnie nie! Krytyka i wskazanie słabych punktów jest niesamowicie wartościowe. Ale musisz pamiętać, żeby robić to w sposób konstruktywny, zawsze wskazując na sposoby, w jakie tekst można poprawić.

Pisać wspólnie, czyli kolektywnie, możesz nie tylko z jedną osobą a całym zespołem. Jeśli interesują Cię metody pracy kolektywnej na tekstami koniecznie przeczytaj mój artykuł: Zalety pisania kolektywnego.

6. Jak ulepszyć styl pisania… nie pisząc? Pisz głosem!

Jak ulepszyć styl pisania? Jeśli czujesz, że masz problem z pisaniem, to spróbuj najpierw to powiedzieć. W Dokumentach Google, a także w wielu innych aplikacjach, masz dostęp do pisania głosowego. Wystarczy włączyć przycisk, zacząć mówić i patrzeć, jak tekst “pisze się sam”. Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć tę funkcję, zajrzyj na mój film na platformie YouTube, gdzie tłumaczę, jak to zrobić.

Czego unikać? Taki tekst, który podyktowałeś robotowi, niestety nie nadaje się jeszcze do publikacji. Trzeba podzielić go na zdania, dopisać przecinki i podzielić na akapity. A skoro o tym już mowa…

7. Redaguj

Jak ulepszyć styl pisania? Jeśli pisanie pierwszej wersji twojego tekstu zajęło ci godzinę – poświęć dwie na jego redakcję. Nie żartuję. Każdy tekst trzeba kilka razy przeczytać, żeby znaleźć wszystkie błędy, problemy i wykreślić zbędne słowa, czy uprościć język.

Najlepszym sposobem na to, żeby szybko sprawdzić, czy zredagowany tekst dobrze brzmi, jest przeczytanie go na głos. Jeśli tekst płynie i jego rytm nie stanowi dla ciebie problemu – świetnie, możesz publikować. Ale jeśli coś ci zgrzyta, zastanów się, jak możesz przeformułować dane zdanie, czy akapit.

Czego unikać? Jeśli w twojej głowie mieszka mały perfekcjonista, który nigdy nie jest zadowolony z niczego, co napiszesz – ta porada jest dla ciebie. Nie redaguj w nieskończoność. Dobrą zasadą jest dokonać 3-4 korekt tekstu, a potem uznać, że nie jest idealnie, ale jest wystarczająco dobrze.

Jak ulepszyć styl pisania? Twórz!

Czujesz już zapał do tworzenia nowych treści? W takim razie zapraszam cię na mój darmowy kurs Treningi pisania, na którym znajdziesz wiele prostych ćwiczeń, dzięki którym ulepszysz swój styl pisania.

A jeśli chcesz ze mną porozmawiać – przełącz się na YouTube, gdzie możesz obejrzeć wszystkie siedem porad. Każdy komentarz pod filmem mile widziany!

Dobre treści?
Pobierz e-book
i subskrybuj newsletter.

    Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.

    Przenoszę komunikację marek na wyższy poziom. Projektuję ich obecność online (strony www, blogi, wideo, podcasty, prezentacje multimedialne) i uczę, jak robić to efektywnie. Pracowałam dla dużych marek: Aviva, Medicover, Bonami, ale także z mniejszych firm z branży IT (Ququplay, Cloudeamons), instytucji kultury i lokalnych przedsiębiorców.