fbpx
Blog Blog ekspercki

Blog a pozycjonowanie treści audio & wideo

treści wideo

Prowadzisz podcast? Zamieszczasz materiały wideo na YouTubie? Publikujesz slajdy na LinkedIn? Trudno nadążyć za produkcją tych wszystkich materiałów, a co dopiero z ich promocją! Tutaj z ratunkiem przychodzi nam… blog. Dowiedz się, jak blog może pomóc w pozycjonowaniu innych materiałów, które tworzysz!

Pozycjonowanie wideo

Zalety. Statystyki pokazują, że użytkownicy konsumują głównie treści wideo. Obecnie każda osoba poświęca około 80 minut dziennie na oglądanie filmów na różnych platformach, a eksperci przewidują, że liczba ta wzrośnie do ponad 100 minut. Nic w tym dziwnego. Wyobraź sobie, że chcesz się nauczyć rzeźbić w drewnie. Wolisz przeczytać artykuł, czy zobaczyć filmik, w którym ktoś pokazuje ci krok po kroku co robić? No właśnie.

Wady. Duża konkurencja. Co minutę na platformie YouTube pojawia się 300 godzin materiałów video! Ludzie polegają głównie na algorytmie, który wybiera „za nich” treści, które chcą oglądać, bo nie są w stanie sami tego zrobić. Ciężko więc się przebić ze swoimi materiałami.

Jak blog może pomóc w pozycjonowaniu?

Zamieść swój film na blogu. Statystyki pokazują, że atrakcyjność bloga wzrasta 50-krotnie jeśli umieścimy na nim materiał video! Na twoim blogu nie ma też konkurencji. Jeśli dany użytkownik pojawi się na twojej stronie, jedyne treści, jakie mogą ze sobą konkurować, to te stworzone przez ciebie!

Podcast

Zalety. Podcast jest absolutnym królem mediów eksperckich. Badania pokazują, że mamy do nich największe zaufanie i traktujemy je jako źródło najbardziej profesjonalnych treści. Produkcja zajmuje też bardzo mało czasu – wystarczy dobry konspekt, narzędzie do nagrywania i dwie godziny wolnego czasu. Gotowe!
Jeśli jesteś ekspertem – musisz prowadzić podcast. Po prostu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją podcastową przygodę, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Wady. Bardzo trudno go wyszukać, bo jedynym sposobem na wyszukanie treści jest szukanie ich po opisie samego podcastu. Niestety, maszyny nie są jeszcze na tak zaawansowanym poziomie, żeby automatycznie przekształcać tekst mówiony w języku polskim na tekst pisany. W związku z czym możemy albo dokonać transkrypcji, albo polegać jedynie na opisie danego podcastu, w którym zazwyczaj można umieścić bardzo mało znaków.

Jak blog może pomóc w pozycjonowaniu?

Jeśli zamieścisz swój podcast na stronie, możesz zamieścić do niego również krótki artykuł (taki jak ten, który właśnie czytasz!). Dzięki temu będziesz w stanie zamieścić słowa kluczowe pozwalające na prostsze znalezienie go w wyszukiwarce Google, co na pewno przełoży się na większą liczbę wyświetleń!

Prezentacje

Zalety Media, takie jak LinkedIn, zachęcają nas do robienia prezentacji on-line. Możesz wykorzystać do tego np. program Genially lub Prezi, w którym nie tylko stworzysz prezentację, ale możesz ją tam rownież hostować, czyli przechowywać. Po wybraniu opcji „umieść” możesz wkleić kod HTML do swojego bloga i pojawi się na nim prezentacja! Tak jak ta poniżej. Prezentacje można zrobić dość szybko i ciekawie urozmaicą one każdy wpis. Są robione na tyle rzadko, że na pewno zwrócą uwagę czytelników. Genialnie nadają się do uwiarygodniania przekazu, np. podawania danych liczbowych, wykresów i porównań.

Wady Umiejętność tworzenia dobrych prezentacji multimedialnych nie jest powszechna. W związku z tym, że większość osób je już robiła – większe prawdopodobieństwo, że będzie ona standardowa i dość nieciekawa. Power Point i jego domyślne ustawienia stylów mogą zniechęcić odbiorców, bo zapewne widzieli już setki podobnych obrazów, czcionek i układów. Może więc obniżyć jakość Twojego przekazu. Żeby zaciekawić od pierwszego do ostatniego slajdu – musisz się napracować, głównie koncepcyjnie, sięgnąć po nowoczesne rozwiązania i animacje. Bardzo polecam Genially i Prezi.

Jak blog może pomóc w pozycjonowaniu?

Życie prezentacji, którą np. stworzysz na spotkanie w pracy czy jako treść na LinkedIn będzie się cieszyć długim życiem na blogu! Jeśli podłożysz głos (co umożliwia Ci w zasadzie każdy z programów do przygotowania prezentacji) masz unikalny, multimedialny materiał! Warto też sprawdzić czy możesz wygenerować film z programu – to też dość powszechna funkcja, np. w Keynote. Możesz więc wygenerować pokaz slajdów w postaci filmu i umieścić na YouTube. Ta sama treść będzie miała więc jeszcze jedną przestrzeń do zaistnienia. Prezentacje dość dobrze radzą sobie też w wyszukiwarkach. Pamiętaj, żeby zadbać o adekwatny tytuł i opis prezentacji.

Idealna symbioza?

Blog świetnie wspomaga promowanie innych twoich materiałów przy minimalnym wysiłku. Pracę w stworzenie contentu w podcaście czy materiale wideo wykonałeś lub wykonałaś tylko raz, a możesz ją wielokrotnie wykorzystywać i zwiększyć szansę na znalezienie w wyszukiwarce!

Znasz jakieś inne sposoby w jakie blog może pomóc w pozycjonowaniu? Co sprawdza się u Ciebie? Koniecznie mi o tym napisz, np. komentując ten wpis na moim profilu na Facebooku.

Dobre treści?
Pobierz e-book
i subskrybuj newsletter.

    Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.

    Przenoszę komunikację marek na wyższy poziom. Projektuję ich obecność online (strony www, blogi, wideo, podcasty, prezentacje multimedialne) i uczę, jak robić to efektywnie. Pracowałam dla dużych marek: Aviva, Medicover, Bonami, ale także z mniejszych firm z branży IT (Ququplay, Cloudeamons), instytucji kultury i lokalnych przedsiębiorców.