fbpx
Blog Projektowanie treści

Tworzę kurs projektowania treści

Takiego kursu brakowało. W pełni zdalny kurs wideo, nastawiony na praktykę, który można przerobić we własnym tempie i zdobyć feedback. Kurs projektowania treści dla początkujących i średniozaawansowanych startuje 15 stycznia 2023 roku.

UX Writing po polsku i w praktyce

Zacznijmy od potrzeb. Niewątpliwie, coraz częściej od copywriterów wymagana jest zdolność tworzenia tekstów do produktów cyfrowych. I bynajmniej nie chodzi tu o kolejne przyciągające hasła, czy długie treści sprzedające zainteresowanie produktami, a microcopy. Chodzi o teksty, które będą wchodziły z użytkownikiem w interakcję, przeprowadzały go przez proces korzystania z aplikacji (mobilnej lub desktopowej), strony internetowej, formularzy, czy newsletterów.

Techwriting – ujawnianie wiedzy

Oprócz UX writingu widzianego jako wypełnianie treścią tekstową krótkich elementów związanych nawigacją strony, pojawiają się też inne potrzeby. Projektanci treści stają się też tzw. pisarzami technicznymi, czyli osobami tworzącymi dokumentację produktu dla użytkownika końcowego. Taki dokument może mieć bardzo obszerny charakter, podzielony na szereg rozdziałów. Zadanie pozostaje to samo – wyjaśniać i prowadzić użytkownika za rękę w sposób jasny, zwięzły i pozbawiony komplikacji.

Lokalizacja – więcej niż tłumaczenie

Jeszcze innym zadniem dla projektantów treści jest zajmowanie się lokalizacją produktu. Tego typu profesja polega na specyficznym, specjalistycznym tłumaczeniu komunikatów zawartych w aplikacji. Ważne jest tu nie tyle „przekładanie słów”, co odnajdywanie języka charakterystycznego dla danej grupy odbiorców i jak najbardziej trafne nazywanie czynności czy pojęć.

Projektowanie treści – więcej niż pisanie

I w końcu, projektowanie treści widziane znacznie szerzej niż praca nad słowami – kreowanie języka, całego przekazu (z uwzględnieniem różnych środków), np. na stronach internetowych czy wewnątrz aplikacji. Bywa ono związane np. z tworzeniem makiet z treściami, ścisłą współpracą ze specjalistami UX i UI, programistami, bądź częściowe przejmowanie zadań związanych kwestią doświadczeń użytkowników.

Dla kogo będzie kurs UX writingu?

Kurs, który tworzę będzie dla wszystkich osób, które chcą się rozwijać w tworzeniu publikacji cyfrowych słowem. Niezależnie od przywołanych wyżej specjalizacji, będzie można zbudować fundamenty wiedzy i przećwiczyć własne umiejętności. Oprócz pojęć związanych z projektowaniem treści (inkluzywność, dostępność, style pisania, strategie) pojawią się też ćwiczenia warsztatowe. Oparte będą na narzędziach projektowych, takich jak Miro, Figma i Framer. Zadania wykonane na kursie będzie można pokazać przyszłym pracodawcom. Istotnym elementem kursu będzie bowiem zbudowanie własnego portfolio na platformie Notion.

Na kursie dobrze poczują się początkujący, ale też osoby średniozaawansowane. Dobrze wiem, że ćwiczenia i doskonalenie warsztatu to jeden z nieodłącznych elementów naszej pracy.

Co znajdzie się kursie?

Plan kursu – 30 lekcji w formie wideo + 15 ćwiczeń do lekcji (oznaczone są ikoną 📝)

Moduł 1: Praca UX writera – fundamenty 

UX writing – specyfika i różnorodność pracy

Ujawnianie wiedzy – pisanie techniczne

Więcej niż łumaczenie –  lokalizacja 

Więcej niż pisanie – projektowanie treści 

Projektowanie treści na strony a wymogi SEO

Makietowane treści strony (Figma, Miro)

Makietowanie treści aplikacji mobilnej (Framer)


Moduł 2: Tworzenie dokumentów strategicznych 

Założenia i wytyczne – po co, dla kogo i jakie 

Style guide – podręcznik stylu 📝

Tone and voice – głos i ton marki 📝

Księga stylu – komunikacja globalna 📝

Wytyczne dla redaktorów serwisów – dostępność treści / prosty język  

Strategie komunikacji – wersja skrócona 📝

Audyty, raporty i rekomendacje 📝


Moduł 3: Praca komunikatów w systemach

Interfejs i wymagania wobec tekstu 📝

Hero Section, nagłówki i akapity 📝

Menu i architektura informacji 📝

Nawigacja – okruszki, buttony, linki

Notyfikacje i komunikaty o błędach 📝

Formularze, newslettery, wiadomości 📝


Moduł 4. Praca z językiem 

Inkluzywność i dostępność 📝

Poszukiwanie języka komunikacji 📝

Fortunność wypowiedzi i emocje użytkowników 📝

Troska o spójność i humanizowanie produktu cyfrowego

Pisanie z użyciem sztucznej inteligencji 📝


Moduł 5: UX writing w praktyce

Brief kreatywny i wywiady 

Rola UX writera w zespole

Samodzielna realizacja projektów w systemach no-code 📝

Wycena pracy, procesy realizacji projektu

Zarządzanie treścią po publikacji: testy, naprawa błędów, rozwój produktu

Portfolio UX writera (Notion, Copyfolio) 📝

Newsletter na początek

Jeśli kurs jest dla Ciebie interesujący – nie wahaj zapisać się kursowy newsletter. Co tydzień przesyłam garść informacji na temat kulis powstawania kursu oraz otwieram się na wszelkie sugestie przyszłych uczestników i uczestniczek. Każda osoba, która zapisze się na newsletter może też liczyć na specjalny rabat przy zakupie. Premiera 15 stycznia.

Tu zapiszesz się na newsletter: https://kursuxwriting.pl/

Przenoszę komunikację marek na wyższy poziom. Projektuję ich obecność online (strony www, blogi, wideo, podcasty, prezentacje multimedialne) i uczę, jak robić to efektywnie. Pracowałam dla dużych marek: Aviva, Medicover, Bonami, ale także z mniejszych firm z branży IT (Ququplay, Cloudeamons), instytucji kultury i lokalnych przedsiębiorców.