fbpx
Blog Projektowanie treści Studium przypadku Warsztat pisarski

10 kroków do idealnego wpisu na blogu

idealny wpis na blog

Jak skutecznie tworzyć blogowe wpisy? Co pisać? Czy tylko pisać? Jakimi środkami trafić do odbiorców? Też zadaję sobie te pytania. Pomaga mi kontrolna lista 10 kroków, których spełnienie zbliża mnie do ideału.

Etapy pracy nad blogowym wpisem

Dlaczego najbardziej lubię pierwszy punkt – projektowanie?

Lubicie poprawiać? Ja też nie. Nie ma nic gorszego niż wywracanie do góry kołami tego, co zrobiło się już wcześniej. Drażnią zmiany, które pociągają kolejne zmiany. Tworzą chaos i powodują, że zadanie się nie kończy. 

Aby uniknąć takiej sytuacji warto postawić mocny nacisk na projektowanie swoich tekstów. Czym jest projektowanie treści? To holistyczne myślenie o tym, co komu, kiedy i jak przekazujemy.  

Istotą dobrze zorganizowanego wpisu jest umieszczenie go w danym czasie i przestrzeni. Wpisy muszą stać się częścią ogólnej strategii komunikacji i zostać ustalone w tzw. kalendarzu wpisów. To jedna z inspiracji, która najsilniej wpłynęła na mnie, kiedy szukałam porad na temat skutecznego blogowania. Czas publikacji niejednokrotnie narzucał mi temat. Zaczęłam bardziej myśleć o odbiorcach i okolicznościach, w których ludzie czytają to, co do nich piszę. Czy się spieszą? Czy mają więcej czasu przeglądając wpis jesiennym popołudniem? Czy myślą już o świętach lub wakacjach? To wszystko zaczęło mieć wpływ na to, jakie tematy nasuwały mi się niemal same oraz wpływało na czas i formę dystrybucji.

Projektując zarówno wpisy na blogi, które prowadziłam w przeszłości (np. blog Teatru Współczesnego w Szczecinie) nigdy nie kierowałam się tzw. odruchami serca lub spontanicznie wpadającymi pomysłami. Moje blogi miały jasno wytyczony cel – edukować, wprowadzać, informować i sprzedawać. Nie znaczy to oczywiście, że blogi te nachalnie narzucały treści sprzedażowe, czy zastępowały realne działania. Wręcz przeciwnie, towarzyszyły tym treściom, wzbogacając życie danej instytucji. O tym, jak działał nasz blog teatralny opowiedziałam  w jednym z wywiadów.

Dlaczego pisząc blogi tak mało się… pisze?

To jeden z największych paradoksów pisania blogów. Jeśli spojrzysz jeszcze raz na listę 10 kroków do idealnego wpisu na blogu zobaczysz, że pisanie jest tam tylko jednym z równoważnych elementów. Aby skutecznie tworzyć teksty do internetu istotna jest nie tylko umiejętność pisania, ale znajmość reguł tego miejsca. Tutaj, inaczej niż na kartce papieru, wysyłana myśl nie może działać samotnie w próżni. Musi stawać się częścią sieci – sieci powiązań, która jest istotą internetu.

Aby czytelnik trafił do pojedynczego tekstu w sieci potrzebne są mu właściwe nici – nić linku zawierającego słowa, których poszukuje, nić nagłówka, który precyzyjnie nazwie to czego szuka odbiorca, są mu potrzebne kategorie wpisów, które są jak rozdziały w książce. Pisząc dla internetu trzeba ciągle mieć na uwadze, że medium to kocha wielorakie treści (filmowe, dźwiękowe, obrazy), lubi powtórzenia, przekładanie jednych treści na inne, lubi żyć po wielokroć tą samą treścią.

Nici, które zbliżają do tego, co udostępniamy w internecie, należy umieścić na różnych końcach sieci – nie tylko w jednym miejscu. Oczywiście, wujek Google – jak każdy robot – daje się naciągnąć tym, którzy automatycznie polepszają swoje wyniki w wyszukiwarkach, ale spontanicznie pokocha też tych, którzy zadbają o reguły internetowej sieci powiązań.

I co najważniejsze – nici internetowe, które tkasz konstruując blog, czy stronę nie mogą się plątać. Znam dziesiątki przykładów złej hierarchii treści, czy menu prowadzącego donikąd. Architektura informacji, która ma budować imperium staje nierzadko piętrowym szałasem, czy labiryntem, z którego na szczęście można uciec jednym kliknięciem.

Dobre treści?
Pobierz e-book
i subskrybuj newsletter.

    Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.