fbpx
Blog Film Warsztat pisarski

„Yyyyy…” oraz inne błędy w wystąpieniach publicznych, których możesz uniknąć

Siedem błędów, które popełniamy wychodząc przed audytorium ze slajdami i prezentacją. Znajdziesz tu konkretne wskazówki, tak, aby zmiany wprowadzić od razu. Przygotowałam artykuł z listą błędów, rozwiązania oraz film.

Mówisz za długo

Konsekwencje: zniecierpliwienie odbiorców, zła atmosfera, brak szacunku do innych prezentujących, rezygnacja z zakończenia, czyli podsumowania i wniosków końcowych.

Rozwiązanie: ćwicz z zegarkiem przed wystąpieniem, dziel prezentację na interwały czasowe, abyś mógł mieć kontrolę czasową nad kolejnymi etapami wystąpienia

Towarzyszą Ci tiki werbalne i „wypełniacze”

Konsekwencje: Twoi słuchacze słyszą często niepotrzebne dźwięki typu „yyyy”, „eeee”, czy też słowa których używasz w nadmiarze („właściwie”, „jakby”, „w rzeczywistości”, „natomiast”).

Rozwiązanie: ćwicz z udziałem innej osoby starając się przez 1 minutę świadomie nie używać żadnych tików werbalnych, przestań obawiać się pauzy, czyli krótkiej przerwy podczas mówienia.

Myślisz, że prezentacja opowie za Ciebie

Konsekwencje: czytasz ze slajdów, a nie mówisz do audytorium, nie nawiązujesz kontaktu z widownią, tracisz uwagę odbiorców, Twoja prezentacja nie jest interesująca, robisz złe wrażenie.

Rozwiązanie: jeśli krępuje Cię obecność innych osób w czasie prezentacji staraj się nie patrzeć odbiorcom w oczy, a nieco ponad poziom ich głów, wielokrotnie ćwicz wystąpienie, a przygotowując scenariusz, pamiętaj, że prezentacja stanowi 30% przekazu – reszta to Twoje słowa, atmosfera, inne materiały.

Przeładowujesz slajdy treściami

Konsekwencje: na każdym slajdzie jest za dużo treści, obiorca skupia się na czytaniu całych zdań ze slajdu, a nie na porządkowaniu wiedzy, dzięki slajdom.

Rozwiązanie: na slajdach posługuj się treściami hasłowo, a nie całymi zdaniami, używaj list, cytatów, wypunktowań, zdjęć i wykresów.

via GIPHY

Nie dostosowujesz prezentacji do swojego odbiorcy

Konsekwencje: ludzie nie rozumieją, co do nich mówisz lub nudzą się treściami, które już znają.

Rozwiązanie: przed przygotowaniem prezentacji zdobądź jak najwięcej informacji o odbiorcach i ich oczekiwaniach, pytaj organizatorów konferencji czego dokładnie oczekują i jaka jest wiedza słuchaczy.

Nie stosujesz innych elementów przyciągających uwagę

Konsekwencje: Twoja prezentacja niczym się nie wyróżnia na tle innych.

Rozwiązanie: po wymyśleniu całej prezentacji pomyśl, co można by było przedstawić w sposób bardziej kreatywny, np. użyć cytatu dźwiękowego, cytatu filmowego, rekwizytu (przedmiotu), a nawet tzw. szczekaczki (treści, które pragniesz powiedzieć GŁOŚNO I WYRAŹNIE).

Poświęcasz zbyt mało czasu na przygotowanie prezentacji

Konsekwencje: towarzyszy Ci większy stres, jesteś niepewny, wszystko się sypie i rozpada.

Rozwiązanie: Każdą prezentację solidnie przygotuj i przynajmniej trzy razy przećwicz.

  • W pierwszym przebiegu zwracaj uwagę na czas, zazwyczaj okazuje się, że prezentację trzeba skrócić.
  • Drugi raz wygłoś ją przed zaufaną osobą i poproś o uwagi krytyczne. Nawet osoba nie znająca tematu sprawy zwróci Ci uwagę na inne rzeczy – np. nieczytelność slajdów, Twój sposób poruszania się i mówienia, kontakt z odbiorcą
  • Trzeci raz wygłoś gotową wersję prezentacji, tak, żeby brzmiała najlepiej. Pamiętaj, że stres i audytorium odbiorą Ci trochę siły przekazu, ale dzięki silnej wersji bazowej nie zejdziesz poniżej satysfakcjonującego poziomu.

Życzę sukcesów w czasie publicznych prezentacji. Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny podziel się nim ze znajomymi lub współpracownikami w mediach społecznościowych.

Dobre treści?
Pobierz e-book
i subskrybuj newsletter.

    Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.

    Przenoszę komunikację marek na wyższy poziom. Projektuję ich obecność online (strony www, blogi, wideo, podcasty, prezentacje multimedialne) i uczę, jak robić to efektywnie. Pracowałam dla dużych marek: Aviva, Medicover, Bonami, ale także z mniejszych firm z branży IT (Ququplay, Cloudeamons), instytucji kultury i lokalnych przedsiębiorców.