fbpx
Blog Film

Jak tworzyć bio w mediach społecznościowych?

Pisanie o sobie

Jakich trzech słów użyłbyś, aby opowiedzieć o sobie nieznajomemu? Krótki tekst, który ma nas przedstawić jest nie tylko zadaniem pisarskim. To integralna część zawodowego rozwoju. Dziś na blogu o gatunku, jakim jest bio (biogram), wraz z konkretnymi przykładami i ćwiczeniami.

Nauka pisania bio nie jest łatwa, definiowanie siebie w kilku słowach jeszcze mniej. Nie obawiaj się – możesz to zrobić dobrze! Podstawowym warunkiem jest umiejętność spojrzenia na siebie z dystansu. Ważne jest też odpowiedzenie sobie na pytanie: co mogę dać innym? Oto kilka sposobów na tworzenie tekstu biogramu.

Wersja krótka – media społecznościowe (Twitter, LinkedIn, Facebook, Pinterest i inne)

Do dyspozycji masz zaledwie jedno, czasem dwa wyrażenia. Warto pisać wtedy o sobie nie tyle jako o funkcji, którą się pełni (np. copywriter), ale o tym, co rzeczywiście się robi (np. tworzę skuteczne teksty). Co nam to daje? Po pierwsze, wprowadza dynamikę w opisie. Przedstawiasz siebie w działaniu, wpisujesz się w konkretną pracę, ruch, wytwarzanie. Nie identyfikuje Cię etykieta, a to, co rzeczywiście robisz.

Jedna z postaci, którą śledzę na Twitterze pisze o sobie: „Piszę książki i uczę innych, jak pisać książki. Znajdziesz mnie w amerykańskich kawiarniach, które wyglądają jak paryskie. Twórca thewritepractice.com, odrzucony przez @jk_rowling.”

Profil zawodowy na Twitterze Joe'a Buntinga.

W krótkich opisach możesz użyć poczucia humoru, możesz tu też przemycić nieco sloganowej formy. Warto podkreślić walor swojej pracy (tworzę skuteczne teksty). Jeśli masz na koncie spore osiągnięcie, nie zapomnij włączać ich w krótkie opisy o sobie.

Na Facebooku warto zainwestować w dobrą prezentację również na swoim profilu prywatnym. Joanna Ceplin, specjalistka od komunikacji marek on-line, pisząc o błędach w tworzeniu bio na pierwszym miejscu wymienia zaniedbanie dotyczące profilu prywatnego na Facebooku. Facebook daje nam szansę krótkiego przedstawienia się, z którego warto skorzystać. Co ważne, ta fraza widoczna jest tuż pod naszym zdjęciem.

Prywatny profil na Facebooku Kamili Paradowskiej.

Najważniejsze elementy krótkiego bio:

 • Twoje imię i nazwisko
 • Twoja obecna rola zawodowa lub działanie, które wykonujesz
 • Twój cel zawodowy
 • Twoje największe osiągnięcie

Biogram – wersja średnia (np. LinkedIn, publikacje)

W wersji średniej opisu warto skupić się na elementach, które przykują uwagę odbiorcy. Jeśli piszemy opis na np. na witrynę LinkedIn warto pomyśleć o sobie, jako o kimś, kto wchodzi w nowe środowisko pracy.

Co powinni wiedzieć o Tobie Twoi przyszli koledzy z pracy? Co możesz im dać? Na czym Ci zależy? Jaki jest Twój zawodowy cel? Może jest coś nietypowego, interesującego, co Cię definiuje? A może ktoś inny powiedział o Tobie coś, co możesz zacytować?

Oczywiście – nie na wszystkie pytania trzeba odpowiadać. Wiele zależy od stylu i tonu, którym posługujesz się w komunikacji swojej marki osobistej. Poniżej przykład prezentacji z LinkedIn należący do blogera, Jacka Kłosińskiego.

Profil zawodowy na LinkedIn Jacka Kłosińskiego.

Najważniejsze elementy dłuższego bio:

 • Twoje imię i nazwisko
 • Twoja obecna rola lub profesjonalny slogan
 • Twoja firma lub marka osobista
 • Twoje cele i aspiracje
 • Twoje najbardziej imponujące osiągnięcia
 • Jeden wyróżniający Cię fakt z Twojego życia

Biogram – wersja najdłuższa np. strona www (sekcja „o mnie“)

„O mnie“ to jedna z najtrudniejszych podstron na stronach www. Tutaj miejsce jest nieograniczone i w zasadzie możemy pisać wszystko i dużo… ale czy warto? Internetowi czytelnicy bywają niecierpliwi i zbyt długi tekst może ich zniechęcić. Często jednak mamy sporo osiągnieć, którymi chcemy się pochwalić lub nasza profesja wymaga „uwierzytelnienia“. „O mnie“ czasem zamienia się w niewielkie portfolio. Jak uprzystępnić taki tekst odbiorcy?

Pisząc o sobie na stronie internetowej warto zadbać o wizualną, czytelną formę zapisu. Najgorzej jest postawić czytelnika przed wielką ścianą tekstu z całą listą szczegółów. Tego nie rób nigdy! Tekst warto podzielić na sekwencje, np. czym zajmuję się obecnie, moje poprzednie doświadczenia, moje osiągnięcia, listy (np. publikacji, nagród). Można też skorzystać z formy Q&A lub FAQ i po prostu odpowiedzieć na pytania, które potencjalnie zadaliby Ci odbiorcy strony. Można też próbować opowiadać o sobie w formie ogólnego opisu, punków i list, czyli de facto nieco powtarzać pewne dane w różnej formie.

Jeśli robimy wiele różnych rzeczy i chcemy pomóc zrozumieć to czytelnikowi strony warto skorzystać z tej formuły. Zobacz, w jaki sposób zrobił to na swojej stronie artysta i animator kultury Kuba Drzastwa.

Nie zapomnij o e-booku w prezencie 🙂

Biogram: wersja zorganizowana – Twój punkt wyjścia

Zanim zaczniemy kombinować przy swoich opisach w rożnych mediach warto stworzyć rodzaj notatki na własny temat. Będziemy się jej trzymać tworząc kolejne wersje opisu. Istotne jest bowiem to, aby nasze biogramy obecne w różnych mediach zawierały pewną spójność. Poniżej przykładowa formatka, której wypełnienie zajmie Ci tylko kilka minut, a może pomóc w późniejszym formułowaniu opisów.

 • Twoje imię i nazwisko:
 • Twoja firma lub marka:
 • Twoja obecna funkcja:
 • Twój cel zawodowy, co Cię naprawdę „kręci“ w Twojej pracy:
 • Kim jesteś poza pracą? (kilka szczegółów z życia prywatnego, pasji):
 • Twoje największe osiągnięcie zawodowe:
 • Twoje dane kontaktowe, linki do mediów społecznościowych:

O biogramie filmowo. Vlog „Dobra kawa z Dobrą Treścią“

A teraz usiądź wygodnie, zrób sobie kawę i posłuchaj, jakie trzy pytania zadali mi moi studenci na studiach pisarskich, kiedy tworzyliśmy biogramy. W filmie podaję ciekawe przykłady, opowiadam anegdoty i staram się inspirować do pisania jak najlepszego bio. Do dzieła!

Dobre treści?
Pobierz e-book
i subskrybuj newsletter.

  Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.