fbpx
Blog Film

Jak tworzyć dobre i skuteczne sprzedażowo nazwy?

Jak wygląda proces powstawania nazwy? Z jakich narzędzi korzystać? Na co należy zwrócić uwagę tworząc logo firmy? Jakie błędy popełniają twórcy nazw? Odpowiadam w ciągu 12 minut mojego vloga „Dobra kawa z Dobrą Treścią”.

Transkrypcja 2. odcinka vloga „Jak tworzyć dobre nazwy”?

Każdy z nas od czasu do czasu musi wymyślić jakąś nazwę. Jest to nazwa projektu, produktu, wydarzenia, czy może imię dla naszego dziecka, jakim czasem jest nasza firma. Dzisiaj zapraszam na małą wycieczkę po Polsce, gdzie pokażę wam kilka interesujących szyldów, a poza tym opowiem o procesie powstawania dobrych nazw. Zapraszam na kawę z Dobrą Treścią.

Nazwa jest komunikatem dla konkretnej osoby (persony)

Nie wiem, czy wiecie, ale YouTube właśnie skończył 14 lat, czyli jest dokładnie 24 lata młodszy ode mnie. To wbrew pozorom ważna wiadomość, ile lat mam, ponieważ też jestem swego rodzaju personą, czyli osobą, do której kierowane są pewne usługi. Jestem kobietą, niedługo kończę 38 lat. Pamiętam jeszcze czasy PRL, chodziłam wtedy do szkoły, dlatego granie na pewnych wspomnieniach interesuje mnie jako klienta i odbiorcę. Osiągnęłam pewien status finansowy, w  związku z czym jestem łakomym kąskiem dla bardzo wielu sprzedawców. Zobaczymy, na ile udało im się zdobyć moją uwagę, wymyślając czy projektując pewne nazwy.

Jak wygląda proces tworzenia nazwy? Działania i narzędzia

Ale zaczniemy od nazwy, którą stworzyłam dokładnie rok temu, czyli Dobra Treść. Bardzo długo chodziłam z tą nazwą, zanim zdecydowałam się ostatecznie tak nazwać firmę, ponieważ proces powstawania nazwy nie jest łatwy, jak każdy proces decyzyjny zresztą. Najpierw jest etap burzy mózgów i zabawy słowami. Sprawdzamy, w jakich kontekstach, w jakich sytuacjach jest używane pewne sformułowanie, które nas interesuje i które oddaje to, co chcemy innym opowiedzieć czy sprzedać. Następnie sprawdzamy, czy ono już nie istnieje, na przykład jako nazwa innej firmy, innej strony internetowej.

Google i wyszukiwarka domen to takie podstawowe narzędzie, które powinno interesować każdego,  kto stara się wymyślić swoją nazwę. Wtedy dowiemy się, gdzie tak naprawdę możemy być usytuowani w globalnym świecie Internetu. Warto też zwrócić uwagę na to, kto będzie rzeczywistym odbiorcą naszej nazwy i pytać osób, które potencjalnie mogą być naszymi klientami. Sprawdzać, jak reagują na nazwę, czy im się podoba, czy jest łatwa do wypowiedzenia. To jeden z kluczy, jeżeli chodzi o nazwy, pewna łatwość, zapamiętywalność bez skomplikowanej struktury. Coś, co od razu zapada w pamięć.

Najpierw jest etap burzy mózgów i zabawy słowami. Sprawdzamy, w jakich kontekstach, w jakich sytuacjach jest używane pewne sformułowanie, które nas interesuje. Warto też zwrócić uwagę na to, kto będzie rzeczywistym odbiorcą naszej nazwy. Sprawdzać, jak reaguje na nazwę, czy mu się podoba, czy jest łatwa do wypowiedzenia.

Główny etap decyzyjny oraz prawa do logo (ważne!)

Miałam świadomość, że Dobra Treść jest właśnie tą nazwą. Szczerze mówiąc, nie pamiętam momentu, kiedy tę nazwę wymyśliłam, ale pamiętam moment, w którym upewniłam się, że może być ona skuteczna. Otóż był to 221 odcinek podcastu Mała Wielka Firma. Gościem była Barbara Stawarz-García, która jest właścicielką firmy  Happy Content. W podcaście mówiła ona o marketingu treści, bardzo często używając sformułowania „dobra treść”. Wtedy stwierdziłam, że skoro ktoś, kto zajmuje się podobną działalnością, używa pewnego określenia, to jest to określenie kluczowe. Być może również dla moich klientów.

W związku z tym, we wrześniu zarejestrowałam firmę o nazwie Dobra Treść,  a nieco później powstało logo. Logo jest bardzo ważne, bo jest de facto znakiem towarowym, który później możemy komuś odstąpić albo sprzedać. Bardzo istotne jest to, żeby na etapie tworzenia znaku naszej firmy, zadbać o zostanie właścicielami autorskich praw majątkowych. Często ludzie popełniają ten błąd i na przykład sami tworzą logo, kuzyn tworzy logo albo kupujemy je gdzieś, skądś, bez umowy, pod stołem komuś płacąc. Nie, tutaj trzeba zadbać o pewną prawną przejrzystość. Umowę, która potwierdza, że jesteśmy rzeczywiście właścicielami znaku. Wtedy wszystko jest w porządku.

Logo jest bardzo ważne, bo jest znakiem towarowym, który później możemy komuś odstąpić albo sprzedać. Bardzo istotne jest, żeby na etapie tworzenia znaku naszej firmy, zadbać o zostanie właścicielami autorskich praw majątkowych.

Nazwy adekwatne, twórcze i zbyt odważne – Łódź

No dobrze, teraz obiecana wycieczka. Zaczniemy od Łodzi. W Łodzi jakby więcej… uchodzi. Myślę, że to miasto bardzo kreatywne, w którym istnieje mnóstwo małych manufaktur. Mnóstwo małych firm, miejsc, do których możemy pójść, coś zjeść i one mają ciekawe, interesujące nazwy. Chociaż moim zdaniem, jako osoby  ze Szczecina, te nazwy czasami są zbyt awangardowe.

Zobaczcie. Zaczynamy od mojej ulubionej marki Pan tu nie stał. „Pan tu nie stał” to takie hasło, które mogłoby się pojawić w peerelowskiej kolejce, w związku z czym granie na sentymentach jak najbardziej jest tutaj wskazane. Całe spektrum produktów jest utkane w stylistyce z lat 70. głównie, ale też cała komunikacja na metkach, na stronie internetowej… Jestem pod wrażeniem tego, jak ktoś to wymyślił.

Jakiś czas temu w Szczecinie powstał sklep z używaną odzieżą Jesteś u Pani i pamiętam, że to hasło pojawiało się, kiedy chodziliśmy do szkoły. Mnie to rozbawiło, byłam w tym sklepie. Niestety nie udało mu się przetrwać, ale gdyby komunikacja marki Jesteś u Pani poszła w stronę takich zabawnych sformułowań związanych ze szkołą i trafiała do odbiorców w moim wieku, myślę że byłby wielki sukces. Trudno powiedzieć, co przeważyło,  ale pamiętam, że ten sklep istniał i bardzo wyróżniał się właśnie nazwą. I fajnym towarem, i fajne dziewczyny go prowadziły…

Kiedy tak chodziłam po Łodzi, zobaczyłam szyld Pan Kejk. I była to dla mnie bardzo zabawna nazwa, która z jednej strony kojarzy się ze słowem po angielsku, a z drugiej strony jest absolutnie polskim sformułowaniem. Ta gra i zabawa słowna jest tutaj, uważam, absolutnie w dziesiątkę.

Nieco większe wątpliwości mam w przypadku nazwy Zjadliwości. Ponieważ zjadliwe jest to, co właściwie nie jest specjalnie dobre, no ale da się zjeść. Nie wiem, czy to jest dobra nazwa. Na pewno zwraca uwagę, ale niekoniecznie przyciąga.

Jeszcze jedna nazwa, od której zrobiło mi się nieco mdło to Lód Miód. Wydaje mi się, że połączenie słodkiego loda ze słodkim miodem to już nadmiar słodkości, w związku z czym nie weszłam tam kupić loda.

Proste i przyjemne vs. zbyt skomplikowane – Warszawa

A teraz na chwilę zapraszam was do Warszawy. Na Mokotowie istnieje piękna klinika wzroku, która nazywa się Doktor Marchewka. To jest coś, co było dla mnie absolutnym olśnieniem i pomyślałam: Boże, jakie to jest genialne, jakie to jest przyjemne, sympatyczne. To nie żaden okulista, to nie żaden zakład okulistyczny, to jest klinika wzroku. I jeszcze Doktor Marchewka, która jest maskotką firmy… Uważam, że to absolutnie świetny pomysł!

Idąc przez Warszawę, zwróciłam też uwagę na wiszący na płocie baner, który mówił, że zmierzam w dobrą stronę. Nie wiem, czy twórcy tego brandu też zmierzają w dobrą stronę. Oparcie firmy na nazwisku, właścicielki zapewne,  Barbara Kruk jest bardzo dobre. Bo to, jak słyszycie, bardzo mocno brzmi, budzi zaufanie. „R” jest mocną spółgłoską w nazwach i do dziś pamiętam Barbarę Kruk, księgową. Jednak zobaczcie, jak zostało stworzone hasło: „biały kruk księgowości”. Trochę przekombinowane, a już najbardziej przekombinowana jest domena internetowa, która składa się ze skrótu, myślnika. Jest tam wszystkiego za dużo i  tej nazwy nawet już nie pamiętam, żeby wam ją powtórzyć.

Czy można bez nazwy? Kutno

Kiedy tak sobie podróżowałam po Łodzi, Warszawie i wracałam do Szczecina, to miałam przesiadkę w Kutnie. A w Kutnie świat wygląda trochę inaczej niż w wielkich miastach. Na przykład jest taki Fryzjer Męski. Po prostu „fryzjer męski” szyld i koniec. I nic więcej. Zapewne w wielu miejscowościach, głównie na wschodzie Polski, ta tendencja z lat 90. utrzymuje się znacznie bardziej, ponieważ rynek usług jeszcze się nie rozwinął, jeszcze nie ma takiej konkurencji. Jeszcze nie wszedł w ten rodzaj dyskursu czy komunikacji, która łączy nas z Zachodem, gdzie dodatkowe  nazwy i brandy mieszają się i powstają ciągle nowe. Szczerze mówiąc, trochę zazdroszczę ludziom w Kutnie, że mogą po prostu mieć „fryzjera męskiego”.

Pouczający przypadek ze Szczecina

Na koniec bardzo pouczający przykład firmy Hayka ze Szczecina. Nie wiem, czy znacie jej historię. Otóż firma Hayka to firma produkująca różne gadżety, akcesoria, do sypialni na przykład, pościele, bardzo piękne zresztą, poduszki. W każdym razie Hayka osiągnęła bardzo duży międzynarodowy sukces, a kiedy tak się stało, do Hayki zgłosiła się firma z Danii, która nosi nazwę HAY. Duńska firma stwierdziła, że nazwy są zbyt podobne do siebie i być może klienci, którzy chcą kupić produkty firmy HAY, zwracają się ku produktom firmy Hayka, bo myślą, że to ta sama firma. W wyniku ugody pomiędzy firmami doszło do tego, że firma Hayka może posługiwać się tą nazwą w odniesieniu do pewnej grupy produktów, ale musiała zmienić główną nazwę. Teraz nazywa się Foonka. Produkty są te same i bardzo je lubię.

Kilka wniosków – jak nazywać?

Podsumowując, nie każda nazwa jest dla każdego. Bardzo jestem ciekawa, czy moje opinie są tożsame z waszymi opiniami, czy też macie swoje ulubione brandy i ulubione nazwy, które funkcjonują w waszych miastach. Bardzo ważne jest, żeby ten proces powstawania nazwy był dość długi, żeby nazwę testować, sprawdzać, żeby dać sobie czas na zabawę słowami. Żeby dać sobie czas na wyszukanie nazw, żeby sprawdzić czy taka firma już nie istnieje.

Jest kilka fajnych wyszukiwarek, które mogą nam w tym pomóc. Zacznijmy od Google, zacznijmy od wyszukiwarek domen internetowych, są również takie strony internetowe, na których można sprawdzić, jakie nazwy mają zarejestrowane firmy w Polsce. Zostawiam wam wszystkie linki na dole. Dziękuję wam za dzisiejsze spotkanie.

Przydatne linki

Wyszukiwarka domen internetowych: https://home.pl/

Popularna wyszukiwarka nazw polskich firm: https://panoramafirm.pl/

Oficjalny rejestr firm w Polsce: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg…

Twórca logo firmy Dobra Treść: http://www.beetroot.pl/

Dobre treści?
Pobierz e-book
i subskrybuj newsletter.

    Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.

    Najnowsze artykuły: