fbpx
Blog Projektowanie treści

Jak przedstawiać trudne zagadnienia w prosty sposób?

Bogusław Janiszewski, fot. Ewelina Prus

Jak przełożyć z trudnego na proste? Jak dobrze wyjaśniać? Jak skutecznie opowiadać? Zapytałam o to Bogusława Janiszewskiego, autora najciekawszych w Polsce książek dla dzieci, które wyjaśniają trudne pojęcia. Z autorem „Ekonomii” rozmawiałam o kluczowych technikach narracyjnych, budowaniu struktur, postaci, emocjach i… hormonach, które działają na nasze zaangażowanie.

Jak tłumaczyć z trudnego na proste?

Autor książek dla dzieci wskazał mi bardzo dobry punkt wyjścia – zacząć od tego, co nasz odbiorca już wie. Warto przełamywać typowe schematy opowiadania o danej rzeczy. Np. jeśli podręcznik akademicki o ekonomii zaczyna się od pojęcia popytu i podaży, my musimy zadać sobie pytanie, gdzie ekonomia zaczyna się w życiu zwykłego człowieka. Zaczyna się ona zwykle od pieniędzy i tam musimy zakotwiczyć swoją opowieść.

Zapraszam do wysłuchania całej rozmowy, a wkrótce w tym miejscu również zapis całego wywiadu (dla tych, którzy wolą czytać).

Listen to „Jak przedstawiać trudne zagadnienia w prosty sposób?” on Spreaker.
Bogusław Janiszewski, fot. Ewelina Prus

Boguś Janiszewski – specjalizuje się w przybliżaniu dzieciom tematów, na których zazwyczaj wykładają się dorośli, pisarz, nauczyciel, ekspert związany ze środowiskiem edukacji niepublicznej. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z wykształcenia humanista.

Zadebiutował w 2016 roku książką “Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią” (wydawnictwo Publicat w Poznaniu). Publikacja okazała się sporym sukcesem, co zaowocowało kolejnymi tytułami i przekształceniem pomysłu w serię. W 2017 nakładem tego samego wydawnictwa ukazała się “Polityka”, w 2018 – “Mózg”, w 2019 – “Kosmos”, w 2020 – “Sztuczna Inteligencja”. Kolejnym cyklem są książki, którego bohaterem jest Kurzol, a także cykl pojęć takich jak wojna, rewolucja, czy mury.

Więcej o autorze na stronie Agencji Autorskiej „Opowieści” [link].

Za zdjęcia i poznanie osobiste autora serdecznie dziękuję Małgosi Narożnej z Księgarni Fika w Szczecinie! Zdjęcia ilustracyjne powstały na Fikuśnym Festiwalu Literatury. Fot. Ewelina Prus.

Przenoszę komunikację marek na wyższy poziom. Projektuję ich obecność online (strony www, blogi, wideo, podcasty, prezentacje multimedialne) i uczę, jak robić to efektywnie. Pracowałam dla dużych marek: Aviva, Medicover, Bonami, ale także z mniejszych firm z branży IT (Ququplay, Cloudeamons), instytucji kultury i lokalnych przedsiębiorców.