Jak publikować w social mediach, żeby pokochali nas fani? Jak realizować cele – sprzedażowe i wizerunkowe? Jakie treści publikować i kiedy? Jedno jest pewne: dobrze opracowana strategia treści może zapewnić sukces.
O strategii treści z Pauliną Sionkowską
O jedną z najważniejszych kwestii dotyczącą publikacji internetowych zapytałam Paulinę Sionkowską. Paulina jest copywriterką, zajmuje się na co dzień content marketingiem oraz prowadzeniem profili w mediach społecznościowch dla mniejszych i większych firm. Poznałam ją śledząc jej fanpage na Facebooku PS Marketing, w którym omawia najważniejsze zagadnienia związane z publikacjami w internecie. Sporo miejsca poświęca także mediom społecznościowym.

Tematy, o których rozmawiamy:
01:51 Jak regularność publikacji wpływa na zasięg postów?
03:13 Jak zachować regularność w publikowaniu postów?
05:06 Jak opracować kalendarz publikacji?
09:26 Jak często publikować treści na blogu i w social mediach?
15:15 Dlaczego tak ważna jest strategia komunikacji, czyli mówienie jednym głosem?
19:52 Inspiracja czy plagiat? Jakie są konsekwencje kopiowania treści?
22:57 Podsumowanie – co powinniśmy zrobić na nowy rok?
29:08 Prezent od Pauliny Sionkowskiej dla słuchaczy podcastu Dobra Treść
Podcast do posłuchania
Listen to „Strategi treści na 2020 rok, czyli sztuka proporcji – wywiad z Pauliną Sionkowską” on Spreaker.Jak opracować i wdrożyć strategię treści?
- Precyzyjnie określ jaki cel ma spełnić strategia treści. Po co publikujesz? Dla kogo publikujesz? Czy masz w perspektywie cel sprzedażowy? W jaki sposób chcesz prowadzić wygrzewanie leadów?
- Opracuj harmonogram wpisów biorąc pod uwagę konkretne daty w kalendarzu. Bierz pod uwagę wydarzenia w Twojej firmie jak i święta, czy wydarzenia związane z branżą, w której działasz.
- Określ styl i ton komunikacji swojej firmy i zapisz go w jednym dokumencie. Jeśli publikujesz wraz z większą ilością osób – starajcie się mówić jednym głosem. Strategia treści to także strategia komunikacji. Pracujcie różnymi metodami pisania kolektywnego.
- Poprzez narzędzia dostępne w mediach społecznościowch sprawdź kto jest Twoim odbiorcą. Do kogo docierają Twoje posty i kiedy? Kto jest nimi zainteresowany? Dostosuj posty do grupy odbiorców.
- Pomysły na posty zapisuj w jednym miejscu. Jeśli jest ich dużo – nie publikuj wszystkich od razu. Rozłóż je na tygodnie, czy miesiące.
- Pomyśl o cyklach tematycznych w Twoich postach. Możesz wykorzystać do tego określoną formę, np. listę ciekawych porad lub inspirujący cytat. Więcej pomysłów na treści znajdziesz w darmowym e-booku „10 pomysłów na Dobrą Treść”, który otrzymasz zapisując się na newsletter Dobrej Treści.
- Zachowuj proporcje między postami typowo sprzedażowymi, wizerunkowymi, czy mającymi szczególną wartość dla odbiorców. Pamiętaj, że sprzedaż należy prowadzić z umiarem.
- Bądź w mediach społecznościowch tak często, jak są tam Twoi odbiorcy. Publikuj minimum 3 treści w tygodniu. Staraj się nie publikować zbyt dużo, np. kilka razy dziennie, nie zarzucaj odbiorców postami.
- Opracuj plan postów na 2 do 4. tygodni. W trakcie publikacji weryfikuj strategię sprawdzając reakcje Twoich odbiorców.
- Inspiruj się treściami marek, które odniosły sukces, ale pamiętaj, że treści nie wolno kopiować!
- Zapisuj to, co planujesz opublikować, zobowiązuj się wobec odbiorców. Otrzymasz silniejszą motywację do publikacji.
- Nie publikuj tej samej treści wszędzie. Staraj się dopasowywać treści do wymogów danej platformy.
Narzędzia, których potrzebuje Twoja strategia treści
- arkusz kalkulacyjny lub kalendarz, np. kalendarz Google. Możesz też wypróbować aplikacje pomagające w planowaniu postów w social mediach:
- notatnik, gdzie będziesz zapisywać pomysły na posty
- folder w komputerze, gdzie możesz zapisywać inspiracje (zdjęcia, grafiki, itp.)
- narzędzia do poznawania Twoich odbiorców:
- Google Analytics
- narzędzia do analizy obiorców w social mediach (dostępne za darmo w panelu administracyjnym)
- aplikacje do śledzenia zasięgów, popularności postów, twozrenia słów kluczowych takie tak Semstorm
fot. rawpixel.com

Przenoszę komunikację marek na wyższy poziom. Projektuję ich obecność online (strony www, blogi, wideo, podcasty, prezentacje multimedialne) i uczę, jak robić to efektywnie. Pracowałam dla dużych marek: Aviva, Medicover, Bonami, ale także z mniejszych firm z branży IT (Ququplay, Cloudeamons), instytucji kultury i lokalnych przedsiębiorców.
Pingback: G Suite, czyli pracujesz wygodnie. Gdzie chcesz. - Dobra Treść